Nefes Nedir?

Dünyaya gelip ,nefes almaya başladığımız gün hayatımızda nefesin ne kadar önemli ve değerli olduğunu deneyimleriz ve dünyaya elveda derken de, son nefesimizi vererek huzura kavuşuruz. Nefes canlılıktır. Nefes özgürlüktür. Fiziksel ve ruhsal bedenimizin uyum ve denge içinde işlemesi onun sayesindedir. O yüzden önemini kavrayarak ; doğru ve faydalı nefes alıp verme çalışmaları yapar ve farkındalığımızı yükseltirsek, nefesin bizi nasıl özgürleştirdiğini anlarız. Duygu durumumuzun nasıl olduğunu en iyi nefesimizle anlatırız.

Örneğin: sık sık ve göğüsten alınan nefes bizim sinirli tahammülsüz olduğumuzu belirtir. Günlük yaşantımızda büyük şehirlerde yaşadığımız kaos, teknolojinin getirdiği hız, bazı zorunluluklar, sıkıntı, stress, tedirginlik gibi durumlarda normalde diyaframdan almamız gereken nefesin tersine göğüs kafesinden(üst solunumdan) alındığı gözlemlenmektedir.

Göğüs kafesinden aldığımız nefesle vücudumuza giren oksijen organlarımızın oksijen ihtiyacını karşılayamaz. Buda yeterli oksijen olmaması sebebi ile hücre ölümlerine sebep olur. Bağışıklık sistemi düşer. Kalp ve damarlardaki oksijen yeterli olmayınca ,yeterli kan pompalanması yapılamaz. Doğru öğrenerek, doğru zamanda yapılan nefes çalışmaları ile vücuda giren oksijen miktarı artar. Organlar rahatlar ve beslenir. Hücre yenilenmesi çoğalır. Hücreler yenilenir ve çoğalırken, vücuttaki toksinler atılır. Hormonların ve bezlerin düzenli çalışması için, kaliteli ve yeterli nefes almanın önemi büyüktür.

Vücudumuzda en fazla oksijen isteyen ve bu şekilde çalışan organımız BEYNİMİZ dir. Sinir sistemindeki bir yetersizlik ve beynin az oksijenle çalışması; depresyon, duyularda bozukluk oluşturur. Eğer yeterli nefes almıyorsak;, kendimizi çok yorgun ,halsiz ve bitkin hissederiz. Uyku problemleri yaşarız. Yaşlılık hücre ölümlerinin çoğalmasıyla oluşan bir durumdur. Buda oksijen yetersizliği ile olur. Diri ve genç kalmanın yolu temiz kan dolaşımının vücutta süratle olmasıdır. Bu da oksijenle gerçekleşir. NEFESİMİZİ DOĞRU ALARAK BÜTÜN ORGANLARIMIZIN YETERLİ OKSİJENLE BESLENMELERİNİ VE HÜCRELERİN YENİLENMESİNİ SAĞLARIZ…………