Bir Demet Özgüven

 “Bir Demet Özgüven”

Özgüven bireysel özgürlüktür aslında, insanın kendini tanıması ve farkında olması kadar güzel bir duygu var mıdır ? İşte özgüven böyle bir duygudur. Bir demet özgüven bazen “yapamam” dediklerimizi yapmamız için gereken enerjiyi, gücü sağlar bizlere. Özgüvensiz bir birey, boyunduruk altında kalan kölelere benzer, ne denirse yapar, kendi kararlarını alacak gücü yoktur. Kendi kararlarını verebilen, kendi özünün farkında olan ve ne istediğini bilen birey olduğunuzu hayal edin!

Gördünüz mü nasıl enerjiniz yüksek ve özgürsünüz ?

Bizlerin güven duygusuna ihtiyacımız var, Temel ihtiyaçlardan sonra gelen diğer psikolojik ihtiyaçtır güven. “Maslow”

Diyeceksiniz ki neden özgürlük?

Bireysel özgürlük kendi kararlarını verebilme, kendinin farkında varma, kendini keşfetme, kendine güvenmedir, dolayısı ile özgüven bu durumları sağlayan en önemli duygudur.

Her insanda özgüven duygusu var mıdır? Yoksa sonradan mı kazanılır ?

Her insanda vardır, sadece gizli bölmede bilinçaltında

saklanıyordur adeta. Aslında tek yapmamız gereken gizlenmiş özgüven duygusunu ortaya çıkarmak yani fark etmektir tıpkı diğer gizli duygularımız gibi. Bilinçli olarak var olan duygularımızın birçoğu aslında baskılanmış duygularımızdır çünkü bir takım olaylar ve durumlar karşısında baskılanırlar hatta gizli bölmeye (bilinçaltına) gönderilirler. İşte bu baskılanan duygular, özgüven duygusunun da gizlenmesine sebep olurlar.